Dni Kultury Chrześcijańskiej
- 05.04.2021 15:42
- HISTORIA DNI
Szczególnie ożywione życie kulturalne wiąże się z powstaniem przy parafii pw. św. Mikołaja Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, które jest organizatorem m. in. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wałczu. Inauguracja zorganizowania tych dni zrodziła się na jednym ze spotkań Stowarzyszenia w lutym 1998r. Od samego początku spotkała się z żywym zainteresowaniem wszystkich członków oraz gorącym wsparciem przewodnika duchowego Stowarzyszenia ks. prałata Romualda Kunickiego.
Celem Dni Kultury Chrześcijańskiej jest prezentacja dorobku kultury chrześcijańskiej i jej wkład w rozwój społeczności naszego miasta i okolic. W czasie minionej przeszło dekady (11 razy były organizowane) różnorodność prezentowanych form w Tygodniach Kultury była bardzo duża; skierowana do wszystkich, niezależnie od wieku, zawodu, stanowiska.
"Matematyka jest alfabetem przy pomocy, którego Bóg opisał świat". (Galileusz)
Dlatego informacje o różnorodnych formach działalności podejmowanych w ramach obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej przedstawić można za pomocą cyfr:
W zdrowym ciele zdrowy duch" pod tym hasłem zorganizowano 11 Rodzinnych Rajdów Rowerowych i Pieszych połączonych z poświeceniem Kapliczek Maryjnych, które stanowiły tzw. "Wałecki Szlak Różańcowy". Inicjatorami budowy kapliczek byli Jadwiga i Andrzej Suboczowie, a organizatorami trasy Lucyna Wyszkowska i Zdzisław Ryder.Spływy kajakowe doliną Rurzycy szlakiem Papieża Jana Pawła II, które zorganizowała katechetka Elżbieta Adamowska,
3 PARAFIADY - spotkania sportowe (organizator Cezary Jaskólski),
3 mecze piłkarskie, 2 zawody pływackie (organizatorzy Mirosław
Wilczyński, Marek Diwyk),2 pokazy ratownictwa sanitarnego.
„Człowiek posiada skarby, którymi obdarował go Pan Bóg: rozum i słowo. Z pierwszego korzysta sam, a drugim dzieli się z innymi" (ks. J. Twardowski).
Słowo mówione, śpiewane, dźwięk i obraz towarzyszyły podczas zorganizowania:
40 koncertów muzycznych (w tym 15 muzyki symfonicznej), których organizatorem była Elżbieta Górna: w pozostałych Marek Giłka, Małgorzata Izban, zespół MIKTAM z WSD),
11 koncertów organowych (organizator Barbara i Andrzej Olszewscy),
12 koncertów słowno - muzycznych (organizatorzy Beata Patrzek, Małgorzata Mikołajewicz, Agnieszka Rystok, Sławomir Niewczas),
9 konkursów wiedzy religijnej (organizatorzy: Elżbieta Adamowska, Anna Jabłońska, Beata Stolarek),
4 konkursy poetyckie i spotkania z poezją (papieża Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego, Emilii Waśniowskiej, ks. Wacława Buryły); organizatorem konkursów, przeglądów i spotkań poezji była Alicja Kuczkowska,
4 wystawy plastyczne (organizatorzy: Muzeum Ziemi Waleckiej, Barbara Pelc i Bronisław Cichy), wystawa numizmatyczna (Marian Rotter) i fotograficzna (Małgorzata
Angel),14 spotkań dyskusyjnych łączących tematykę religijną z aktualnymi problemami życia zbiorowego,
warsztaty plastyczne i muzyczne dla dzieci, których celem było rozwijanie wrażliwości estetycznej przez sztukę (organizatorzy: Bronisław Cichy i Dariusz Izban),
opracowano 5 publikacji o rożnej tematyce, (…).
Każdy z minionych Dni Kultury Chrześcijańskiej obchodzony był pod innym hasłem, których autorem był ks. Prałat Romuald Kunicki, były one następujące:
I. „ODNÓW OBLICZE ZIEMI" (1998)
II. „ABBA OJCZE" (1999)
III. „CHRYSTUS ZBAWICIELEM ŚWIATA" (2000)
IV. „ZAWIERZYĆ DO KOŃCA" (2001)
V. „CHRYSTUS NADZIEJA NASZA" (2002)
VI. „ODMAWIAJCIE RÓŻANIEC" (2003)
VII. „NAŚLADUJMY CHRYSTUSA" (2004)
VIII. „TO JEST CIAŁO MOJE" (2005)
IX. „TRWAJCIE MOCNI W WIERZE" (2006)
X. „POWOŁANI DO MIŁOŚCI" (2007)
XI. "OTOCZMY TROSKĄ ŻYCIE" (2009)
Każdy z obchodzonych Dni Kultury Chrześcijańskiej miał charakterystyczny znak plastyczny (logo), nawiązujący do hasła obchodów, których autorem był plastyk Bronisław Cichy.
Źródło: E. Jasińska - Łukszewicz, Parafia ośrodkiem życia kulturalnego, w: „Parafia pw. św. Mikołaja ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego Wałcza w latach 1945 – 2008”, red. Elżbieta Jasińska – Łukaszewicz, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Piła 2009.
XIII DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
Od 11 września na terenia naszego miasta trwają XIII Dni Kultury Chrześcijańskiej. Rozpoczęły sie w sobotę rajdem rowerowym do Nakielna i regatami po jeziorze, a w niedzielę przeniosły się do "ogrodu przy plebanii", by razem przeżywać II Festyn Rodzinny.
Od poniedziałku można w naszym wałeckim kinie oglądnąć film "Handlarz cudów" z Borysem Szycem w roli głównej, we środę w kosciele św. Mikołaja zaprezentowały się zespoły "Chabry" i "Czeremcha" śpiewając pieśni maryjne.
W czwartek o godz. 17.00 w WCK rozpoczęło sie spotkanie z poezją o miłości pt. "Słowa o miłości", gdzie wiersze wałeckich poetów czytała nasza młodzież.
W piątek zaś o godz. 12.00 w WCK mozna było zobaczyć formę teatralną "Wolność jest w nas", zaś w sobotę o 19.00 wysłuchaliśmy koncertu organowego pt. "Sacrum i Profanum". W niedzielę zakończyły sie dni wieczorną mszą św i koncertem kwintetu męskiego Canta Cuori i scholi młodzieżowej.
XIV DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
W sobotę 10.09 odbył sie na rajd rowerowy do Nakielna, początek imprezy o godz. 10.00, zbiórka na Placu Wolności, a w niedzielę 11.09., rozpoczeły się na dobre kolejne Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wałczu. Hasłem dni są słowa: WIERNI DZIEDZICTWU OJCA. Były one dziękczynieniem za dar beatyfikacji papieża Jana Pawła II. Dni Kultury rozpoczęła Eucharystia sprawowana przez bpa Krzysztofa Zadarko w kościele pw. św. Mikołaja w Wałczu, a zakończył festyn rodzinny w niedzielę 25.09.
XV DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W WAŁCZU
Dnia 9 września Mszą św. rozpoczęliśmy XV Dni Kultury Chrześcijańskiej, których organizatorem jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy naszej parafii. Homilię podczas Mszy inaugurującej dni kultury wygłosił Ks. Wojciech Parafianowicz, redaktor naczelny diecezjalnego tygodnika „Gościa Niedzielnego”. Tego samego dnia o godzinie 14.15 w sali klubowej WCK odbył się wernisaż wystawy „Budujemy dom na skale”, na której można było oglądać prace wałeckich plastyków, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Kulinarną atrakcją wernisażu okazała się degustacja tradycyjnych polskich potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Rudek, Ostrowca i Szwecji, Dziennego Domu Pomocy i uczniów ZS nr 4 RCKU.Wieczorem w kościele odbył się koncert organowy w wykonaniu Benigny Jaskulskiej i Krzysztofa Leśniewicza. W poniedziałek, 10 września, ks. W. Parfianowicz spotkał się z młodzieżą ZS nr 1 i 4 oraz II LO. Tematem prowadzonych przez niego warsztatów był wpływ mediów na obraz współczesnego świata.
W czwartek 13 września w czytelni WCK odbyło się spotkanie z Janem Sabiniarzem - architektem, poetą, prozaikiem, autorem tekstów i kompozytorem ballad. Jan Sabiniarz zajmuje się także malarstwem, rysunkiem i fotografią.
Dnia 14 września (piątek) Mszy świętej w naszym kościele przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp ordynariusz Edward Dajczak, który później spotkał się w auli Zespołu Szkół Nr 1 z samorządowcami, nauczycielami oraz pracownikami służby zdrowia. Podczas półtoragodzinnego spotkania bp Edward Dajczak opowiadał o swoich doświadczeniach ewangelizacyjnych na Przystanku Jezus organizowanym równolegle z Przystankiem Woodstock. Nazwał Woodstock „poligonem”, na którym nie ma agresji, jest za to wiele rozmów i pytań. Podkreślał także rolę, jaką w życiu młodych ludzi powinni spełniać nauczyciele i wychowawcy – nie tylko ci pracujący z dziećmi i młodzieżą w szkołach.
W sobotę Mszę świętą pięknym śpiewem uświetnił Chór Cantores z Człopy, który później wykonał kilkanaście pieśni m.in. po łacinie, a „Ave Maria” zaśpiewała samodzielnie pani Maria Sroczyńska.
Ostatnim punktem programu XV Dni Kultury Chrześcijańskiej był Festyn Parafialny, który odbył się 23 września w ogrodach parafialnych.
Festyn skierowany był nie tylko do parafian, ale i wszystkich mieszkańców miasta, którzy chcieli spędzić niedzielne popołudnie w rodzinnym gronie. Chętnych do próbowania domowych ciast, mięs z grilla i innych specjałów nie brakowało, a konkursy sprawnościowe, w których startowały całe rodziny trzeba było – z powodu dużej ilości chętnych - rozgrywać w kilku etapach. Wiele radości i nie mniej emocji przysporzyła oglądającym rywalizacja między księżmi pracującymi w naszej parafii. W programie festynu znalazły się też występy „młodych talentów” m.in. szkolnego zespołu z Kornelówki MAKUSZYNKI, dziecięcej scholi WIECZERNIK, młodzieżowej scholi parafialnej, zespołu „Alice Buttons”, Zespołu Śpiewaczego „Chabry” i „Czeremcha”, wyścigi na ergometrach oraz zabawa taneczna z zespołem C-dur MANIACY. Cały dochód z imprezy przeznaczony zostanie na remont dachu kościoła.
Z serca dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w organizację XV Dni Kultury Chrześcijańskiej: władzom, instytucjom, urzędom, szkołom oraz wszystkim osobom... Przede wszystkim dziękujemy organizatorom, czyli członkom działającego przy parafii pw. św. Mikołaja Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich i życzymy aby jeszcze przez długie lata nie zabrakło im chęci i pomysłów...
XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej
Uroczystą mszą i wernisażem wystawy prac wałeckich plastyków rozpoczęły się szesnaste już Dni Kultury Chrześcijańskiej, które w tym roku odbyły się pod hasłem „Odkrywajmy piękno wiary” z okazji kończącego się powoli ROKU WIARY.XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczęły się mszą św., którą w naszym kościele odprawił rektor koszalińskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Wojciech Wójtowicz. Po niej w sali klubowej WCK odbył się wernisaż, na którym zaprezentowano prace wałeckich plastyków. Wystawie towarzyszyły kulinaria – pyszne domowe ciasta serwowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Karsiboru i Dębołęki.
W programie tegorocznych DKCh znalazły się koncerty, rodzinny rajd rowerowy, spotkanie z poezją wałeckich twórców i festyn parafialny.
18 września w czytelni WCK odbyło się spotkanie promujące wydany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich pod redakcją M. Angel tomik „Ślady wiary – antologia przemyśleń”. Znalazły się w nim utwory 22 twórców.
Autorem słowa wstępnego do „Śladów wiary” jest biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej ks. E. Dajczak. W książce zamieszczono też fotografie M. Angel.
19 września w WCK odbył się koncert hip – hopowej grupy Full Power Spirit pod hasłem „Znajdź pomysł na siebie”, który zgromadził bardzo liczną widownię – głównie uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. FPS, czyli trzech raperów z Białej Podlaskiej zaprezentowało młodzieży nie tylko swoje utwory – był też czas na rozmowy o życiu, wartościach i wierze. Muzycy byli w Wałczu po raz pierwszy, ale ujęci ciepłym przyjęciem i wypełnioną po brzegi salą mają nadzieję jeszcze tu wrócić.
22 września w naszych ogrodach parafialnych odbył się już V Festyn na który przybyło liczne grono chętnych do zabawy parafian i gości. Występy młodych talentów, gry i zabawy dla całych rodzin i mnóstwo pyszności na suto zastawionych stołach – tegoroczny festyn parafialny, mimo niesprzyjającej aury można uznać za udany.
Pełnym humoru i radości punktem programu były konkurencje sportowe, w których brały udział całe rodziny, bo też i o to w tej imprezie chodziło: o integrację, wspólne spędzenie czasu w niedzielne popołudnie, a przy okazji finansowe wsparcie parafii - cały dochód uzyskany z festynu zostanie przeznaczony na remont kościoła.
Trzeci i ostatni tydzień tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej upłynął głównie pod znakiem muzyki. Ważnym punktem obchodów było także „spotkanie po latach” z ks. Tadeuszem Ceynową.
Na muzyczną część programu obchodów Dni Kultury złożyły się w minionym tygodniu dwa koncerty: w środę, 25 września, w kościele pw. św. Mikołaja wystąpił chór Cantores z Człopy, a w niedzielne południe w cerkwi grekokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego można było posłuchać koncertu pt. „Chwała Panu” będącego częścią obchodów 1025 rocznicy chrztu Rusi.
Tradycją Dni Kultury Chrześcijańskiej są etiudy i happeningi artystyczne w wykonaniu młodzieży z II LO im. ks. J. Tischnera. W tym roku licealiści przygotowani przez polonistę S. Niewczasa zaprezentowali etiudę teatralno - muzyczną „Jeszcze nie... Tak, tak - już teraz”. 26 września w sali widowiskowej WCK zgromadziło się spore grono miłośników nie najłatwiejszej – przyznajmy – sztuki. Licealistów z „Tischnerówki” wsparli wokalnie koledzy z innych wałeckich szkół średnich.
Temat wiary i jej roli w życiu współczesnego człowieka przewijał się także podczas dyskusji „Co się stało z naszą wiarą?”, która odbyła się 27 września w auli I LO. Jej gościem był ks. Tadeusz Ceynowa – kapłan, który ponad 20 lat temu rozpoczynał swoją duszpasterską posługę w Wałczu, a obecnie jest dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły